Našemu chlapečkovi byl nedávno rok, a tak je čas na bilancování ohledně miminovské výbavy.
K tématu minimalistické výbavy pro miminko jsem psala článek naposledy před porodem. Sdílela jsem v něm seznam věcí, které jsme si pořídili ještě před narozením našeho dětátka. Kromě samotných věcí jsem v něm uvedla, odkud věci jsou (z druhé ruky vs. nové), jelikož to v rámci udržitelnosti považuji za důležité. Seznam byl následující:
- postýlka (z druhé ruky) + ložní prádo a mantinel (z druhé ruky)
- šátek na nošení (z druhé ruky)
- kočárek (z druhé ruky) + zimní spací pytel
- vanička (z druhé ruky)
- oblečení (z druhé ruky + dárky)
- látkové plínky (nové) + plenkové kalhotky (z druhé ruky)
- koš na látkové pleny (nový)
- jednorázové plínky (nové)
- žínky a ručníčky (nové)
- přebalovací podložka (nová)
- zavinovačka (dárek)
Tento seznam se ukázal jako dostačující, a až do tří měsíců jsme D. nic dalšího (kromě pár oblečků) nepořídili.
Ve 3 měsících přibyly dvě věci:
- hrací deka (z druhé ruky)
- nosítko Manduca (z druhé ruky)
Další věci (většinou související s příchodem příkrmů) přibyly v 6 měsících.
- jídelní židle (nová)
- plastové lžičky (nové)
- bryndáky (nové)
Někdy v tomto období jsem také koupila mušelínový spací vak (z druhé ruky), jelikož D. se začal v noci dost vrtět a odkopávat si peřinu.
V 8 měsících jsem na menu zařadila i nápoje (čaje, teplé rostlinné mléko), a pořídila jsem tedy netekoucí hrneček (nový).
V 10 měsících se zvyšující se aktivitou došlo na obávanou věc, o které jsem bláhově tvrdila, že ji nikdy mít nebudeme (ach, ty mateřské ideály…)- ohrádku. V této době jsme tedy pořídili:
- ohrádka (z druhé ruky)
- zámky na skříňky (nové), chrániče rohů (nové)
Ve 12 měsících /1 roce/ jsme koupili:
- /větší/ autosedačku (nová)
- dětské nádobí /talířek, misku, hrneček/ (nové) – do té doby jsem D. krmila a jídlo tak dávala do normálního nádobí, něco mu dávám přímo do ruky
Kromě těchto věcí samozřejmě pravidelně obměňujeme garderóbu – kupuji na Vintedu, popřípadě dostáváme darem (D. je takový malý “král”, kterému pořád všichni něco dávají, jelikož je první, a zatím jediné vnouče v celé rodině).
Samostatná kapitola jsou hračky. D. jich má (opět díky darům) dost velké množství prakticky od narození, ale hrát (opravdu hrát, ne jen chytat a odhazovat), si s nimi začal až kolem 10-11 měsíců. Určitě je fajn něco mít, ale rozhodně není třeba to přehánět. Nám se od narození nejvíc osvědčil “muchláček” (s klipem na dudlík – super praktická věc!), dřevěné kousátko (může být i plastové – ale to víte, eco friendly matka), a jedna-dvě hračky (zvířátko, chrastítko…) na zabavení do kočárku nebo autosedačky. Zhruba od těch 10-11 měsíců máme kostky, dřevěná zvířátka na kolečkách apod., které ho však doteď zabaví jen na pár minut. Největší terno jsou stejně naše knihy, oblečení, hrnce, mísy, květiny a tak podobně. Ale pevně věřím, že čas hraček ještě přijde!

Pojďme se nyní na minimalistickou výbavu 0-12 měsíců podívat z druhé pohledu – tedy na to, co nemáme (a nikdy jsme neměli). Věci, které zde zmíním jsou podle toho, co vidím v mém okolí nebo na Instagramu, součástí běžné výbavy většiny matek. Ne však té mojí (naší). Naše rodina nemá:
- přebalovací pult – přebaluji na posteli/sedačce, anebo na zemi
- houpátko /houpací lehátko/
- letní/zimní fusak či vak do kočáru a autosedačky – máme jenom zimní spací pytel, jinak mi vždy stačila deka
- koupací lehátko a další věci ke koupání
- přístroje k přípravě jídla, plnitelné kapsičky apod. – stačí hrnec, pařáček a mixér (což stejně máme doma). A Ikea uzavíratelné sáčky (nejlepší věc)
- nádoba na vyvařování dudlíků – vyvařuji normálně v hrnci
Ráda bych podotkla, že není vůbec nic špatného na tom, výše zmíněné věci mít! Neříkám, že tyto věci nemají svou funkci. Určitě jsou fajn a praktické, ale nám se prostě ukázalo, že se dá v pohodě vyžít i bez nich.

Tento článek tedy neberte jako soutěž a chvástání se, jak málo toho máme, ale jako inspiraci, že člověk nemusí mít všechno, co je mu dnešním trhem (a ostatními matkami) podsouváno.
P.S. Jedna minimalistická rada na závěr – nekupujte věci dopředu (a už vůbec ne podle nejakých “osvědčených seznamů na internetu” ). Kupujte je až na základě reálné potřeby vás a vašeho miminka.
T.