Kapsulový šatník – buzzword nebo nutnost?

Capsule wardrobe aka kapsulový šatník je teď všude. Tak trochu se veze na vlně módní udržitelnosti, tak trochu na všeobecné popularitě basic kousků a nude barev. Kapsulovou kolekci má Zara, H&M i Zalando. Není ženského magazínu, který by se o tomto termínu ještě nezmínil. 

Pro ty z nás, co nečteme ženské magazíny a nesjíždíme Zalando (nic ve zlém!), si pojďme vysvětlit, co to vlastně kapsulový šatník je. 

Capsule wardrobe je v podstatě “zhuštěný”, minimalistický šatník založený na cca 30-40 nadčasových kouscích, které se mezi sebou dají snadno kombinovat a využijete je po celý rok, bez ohledu na sezónu. Snadná kombinovatelnost kousků plyne z toho, že mají ony výše zmíněné nude tóny nebo neutrální barvy typu bílá, černá, šedá. Typickými zástupci kapsulového šatníku jsou například: dobře padnoucí džíny, kožená bunda, vlněný kabát, trenčkot, midi/malé černé šaty, bílé tričko, vlněný/kašmírový kardigan, bílé tenisky či kvalitní kožená kabelka. 

Zní to prakticky a jednoduše, ale pro někoho, kdo má rád módu a nakupování, možná trochu nudně, že? Proč by někdo měl chtít takový šatník? Jaké jsou jeho benefity? Znamená to, že se musíme vzdát oblíbených nákupů oblečení? A konečně, není to jenom trend dnešní doby, který za chvíli zase odezní? 

Source: Unsplash

K zodpovězení těchto otázek bych ráda použila můj osobní příběh. S módou jsem totiž většinu života měla poněkud love-hate relationship (nenacházím vhodný český ekvivalent, pardon). Módu miluju, ráda se hezky oblékám a baví mě vymýšlet outfity. Na druhou stranu mě můj dřívější šatník často přiváděl k šílenství, respektive k nenávisti, jelikož byl narvaný k prasknutí levným trendy oblečením z výprodejů v Zaře, které na mě vypadaly podstatně hůř než na figuríně v obchodě, a hlavně se nedaly vzájemně moc kombinovat. A tak jsem stávala dlouhé minuty (nebo hodiny?!) před šatní skříní a přemýšlela, co na sebe, přičemž se mi častokrát málem odvařil mozek. Zkombinovat nezkombinovatelné je totiž pěkná fuška! Z džínů s aplikací, pruhovaného svetru a barevné kabelky prostě moc nositelný outfit nevymyslíte. Odvařený mozek a frustrovaná mysl, tak dopadala většina mých šatníkových brainstormingů. Vyčerpaná a znechucená, že ve všem vypadám jak idiot, jsem stejně nakonec skoro vždy sáhla po obyčejném bílém tričku, jednoduché kabelce a klasickým džínům. A toho oblečení, které se tak z mého šatníku prakticky nikdy nepodívalo ven, mi potom bylo líto. 

Potom však do mého života přišel zájem o udržitelnost a hlavně stylistka Kamila Vodochodská, se kterou jsme v rámci mojí bývalé práce uspořádaly workshopy nazvané “Efektivní šatník.” Jeden z workshopů byl věnovaný právě kapsulovému šatníku a byl pro mě totálním osvícením! Věděla jsem, že kapsule je přesně to, co ve svém životě chci a potřebuji, že je to lék na mé výše zmíněné problémy. A tak jsem se dala do práce. Zamyslela jsem se nad celkovým konceptem mého budoucího šatníku a vypsala jsem si, jaké kousky by měl obsahovat. Ujasnila jsem si, jaké kousky nejvíc nosím a cítím se v nich dobře. Takové věci jsem si ponechala a zbytek dala na charitu nebo prodala na Vintedu. Během pár let jsem zredukovala obsah mojí skříně asi na 30%. Nevím, kolik kousků tam teď přesně mám (přijde mi trochu na hlavu to počítat, pardon), ale není jich mnoho. Ale to nejdůležitější – naučila jsem se oblečení nakupovat. Respektive nenakupovat. Nakupuji pouze to, co mám napsané v konceptu (viz výše), což jsou vlastně jenom basic kousky. Pokud se mi náhodou někde zalíbí něco, co v mém konceptu úplně není, pečlivě a zdlouhavě si zanalyzuji, zda za to daná věc stojí a zda ji unosím (většinou se totiž ukáže, že ne). Dívám se na materiály a nebojím se investovat do kvality a nadčasového designu. Sbohem emoční a impulzivní nákupy ve výprodeji!

Pomalu, ale jistě se tak dostávám k šatníku, který je funkční a dělá mi radost. Cokoliv si na sebe vezmu, funguje a cítím se v tom dobře. Netrávím dlouhé chvíle přemýšlením co na sebe a jestli se to či ono k sobě hodí. Vím přesně co si (ne)koupit. No a hlavně – tím, že oblečení nakupuji tak o 90% méně než dříve, se propracovávám k módní udržitelnosti. Protože udržitelnost je především o snížení naší spotřeby. Míň vyrobených věcí (v tomto případě oblečení) se rovná menšímu plýtvání zdroji, méně emisím a v neposlední řadě méně odpadu. 

Takže zpět k otázce, kterou jsem si položila výše. Nemyslím si, že kapsulový šatník je jen další trend, který za chvíli odezní. Z hlediska udržitelnosti je kapsulový šatník absolutní nutnost. Kromě toho je to skvělý zlepšovák pro nás samotné!

Viva la kapsule!

T.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s