When a #minimumwaste girl has a baby

…aka living sustainably with our little one. 

Having a baby definitely affects your ideals about sustainable living. Nevertheless, it is up to you how much. There have been some changes in my case, but – to my own surprise – they were not so significant. 

Most people (including me) think that once you have a baby, the amount of your household waste will soar dramatically. Well, I’m quite proud of myself that we are not that case. How do I manage to keep our waste low? 

The only source of an extra waste that came with the baby are disposable diapers. What? You don’t use cloth diapers?! I switch between the two and use 50% disposables and 50% cloth diapers. Honestly, the disposables are just much more comfortable, so it’s my first option at night, when we go out and when I simply don’t wanna mess around with a reusable diaper. I use a Czech brand Kolorky, because they are made from 70% wood pulp, perfume free and they are not bleached with chlorine. During the day, when we are at home, I use cloth diapers. In total, you change the newborn’s diaper 7-10x a day, so that’s roughly 4 disposables and 4 reusables every day for me. This system allows us to keep basically the same frequency of taking out the garbage – before the baby it was once a week, now it’s maybe once or twice a week. 

Other waste that comes with a newborn baby are typically wet wipes and disposable changing pads. I don’t use neither of those. I use a mixture of special oil for baby bottom with water (they create a nice emulsion together) and a cotton towel to clean my baby’s butt. Not only it’s a great way to cut waste, but it’s also beneficial for your baby’s intimate parts, since this way is 100% natural, perfume and synthetics free. This is the oil that I use: https://www.nuspring.cz/medvidek-myci-olej-na-zadecky-200ml-4209.html?gclid=CjwKCAjwrvv3BRAJEiwAhwOdMyfji0ddLcRMdnie9ZASW6cBod8oZto80Gp_XU4CdmhZ8h0F8jAmcxoCtVsQAvD_BwE

Sustainability isn’t only about waste though. There are other factors, such as water and electricity consumption, which has been on a rise since we came home from the hospital. Using the cloth diapers might seem ecological in a way, but the usage of water and electric energy to wash and iron it is quite significant. It’s not just the diapers – there are the towels that I use to wipe my baby’s butt or when he throws up, clothes that end up dirty in an accident etc. Overall, I have to do David’s laundry 2-3x a week. When you add my and Alfonso’s laundry, bedsheets, towels etc., that’s at least 4 washing machines a week, which is…a lot! I used to do laundry once a week before David was born, so this change is quite dramatic for me. But well. 


To sum it up, I combine ecology with comfort when it comes to our baby. In other words, I try to reduce waste as in any other aspect of my life, but I don’t let it affect our (mine, my baby’s and eventually my man’s) well being. This combination of 50/50 (reusable/disposable diapers) together with the non-usage of wet wipes proved to be the perfect solution for us. We don’t create too much waste neither I have to do laundry every single day. Awesome!

— CZ VERSION —

Když má #minimumwaste holka miminko

…aneb jak se žije udržitelně ve třech


Narození dítěte vám zcela jistě ovlivní vaše udržitelné ideály. Jak moc však záleží jenom na vás. V mém případě v domácnosti nastaly nějaké změny, ale k mému překvapení nebyly nijak zásadní. Žit s minimem odpadu se očividně dá i s miminem, juchů!


Většina lidí (včetně mě) má za to, že s narozením dítěte odpad ve vaší domácnosti dramaticky vzroste. U někoho to tak asi být může, nicméně já můžu pyšně říct, že nás se to netýká. Jak se mi daří držet množství vyprodukovaného odpadu na uzdě? 

Jediný zdroj “miminkovského” odpadu je u nás z jednorázových plínek. Cože? Ty nepoužíváš látkové plínky? Nelátkuješ?! (fuj, nesnáším ten výraz!) Co se plen týče, jedu půl na půl, tedy 50% látkové a 50% jednorázové. Co si budeme nalhávat, pleny na jedno použití jsou prostě mnohem pohodlnější, zejména když je člověk venku nebo v 5 ráno, kdy přebalujete v polospánku a v polotmě. Používám Kolorky, které jsou v rámci možností “ekologické”, jelikož jsou ze 70% tvořeny celulózou (plínka jednorázovka nikdy nemůže být 100% z přírodních materiálů), nejsou parfémované a nejsou bělené chlorem. Pohoda pro Davídkovo pozadí a navíc podporuji českou značku, krása, no ne? Během dne, když jsme doma a nikam se zrovna nechystáme, používám pleny látkové. Novorozence je třeba přebalovat 7-10x za den, takže to vychází zhruba na 4 jednorázovky a 4 látkové každý den. Díky tomuto systému se nám v podstatě nezměnila frekvence vynášení koše. Předtím to bylo jednou za týden, teď je to maximálně dvakrát.

Další klasické zdroje “miminovského” odpadu jsou vlhčené ubrousky nebo jednorázové přebalovací podložky. Já nepoužívám ani jedno. Na vyčištění zadečku při přebalování mám speciální olej, který si v lahvičce s rozprašovačem smíchám s vodou. Vzniklou emulzi našplíchám miminku na zadek a otřu bavlněnou žínkou (viz fotka). Nejenže tím nevytvářím žádný odpad, ale starám se také o Davídkovy intimní partie, jelikož výše zmíněný olej je 100% přírodní, a tedy bez parfemace a jiných syntetických látek, které jsou obsaženy ve vlhčených ubrouscích a mohou jemnou dětskou pokožku dráždit. Olejíček se jmenuje Medvídek a je od značky Eoné, zde je odkaz: https://www.nuspring.cz/medvidek-myci-olej-na-zadecky-200ml-4209.html?gclid=CjwKCAjwrvv3BRAJEiwAhwOdMyfji0ddLcRMdnie9ZASW6cBod8oZto80Gp_XU4CdmhZ8h0F8jAmcxoCtVsQAvD_BwE

Udržitelnost však není jenom o odpadu. Ve hře jsou i další faktory jako spotřeba vody či energie, která nám od návratu z porodnice pěkně stoupla. Látkové pleny se zdají jako ekologická volba číslo jedna, ovšem jenom pokud nebereme v potaz spotřebu vody a elektřiny, která padne na jejich praní a žehlení. A nejde jen o pleny, malé miminko si neustále odblinkává, stávají se mu malé “nehody” a tak podobně. Davídkovy věci peru tak 2-3x týdně. Když k tomu přičtu moje a mužovy věci, ručníky a ložní prádlo, tak to máme minimálně 4 pračky týdně, což je…hodně! Vzhledem k tomu, že před porodem jsem prala tak jednou týdně, tak je tohle pro mě poměrně velká změna. Ale tak to prostě je.


Pokud to mám shrnout, tak u našeho miminka kombinuji ekologii a pohodlí. Jinými slovy se snažím redukovat odpad na minimum, ale nezapomínám při tom na zdravý rozum a určitý komfort nás všech. Kombinace 50/50 (jednorázové/látkové pleny) a nepoužívání vlhčených ubrousků se ukázaly jako skvělé řešení. Náš odpad se zvýšil jen nepatrně a zároveň nemusím prát každý den. Nádhera. 

T.

Advertisement

3 thoughts on “When a #minimumwaste girl has a baby

 1. Jana says:

  Fajn clanek! Taky jsem se jako novopecena matka zamyslela nad ekologii. Nicmene vzhledem k tomu, ze novorozene cura snad 3x za hodinu a latkove pleny mi tak v polovine pripadu protekly a bylo nutne menit i obleceni, nejsou latkovky az tak super reseni, jak by se mohlo zdat. Nakonec jsem zustala jen u jednorazu, muzu doporucit plenky bobilo vyrobene u nas. Na zadecek mandlovy nebo merunkovy olej, ktery muze pouzit i maminka 🙂

  Like

  • Tereza says:

   Děkuji! Jojo, to s tou “ekologičností” látkových plen se snažím v článku naznačit, jelikož já to mám úplně stejně – látkové plínky často protíkají a tím pádem člověk pořád pere, což zrovna dvakrát “eko” není. Za tip na olejíček děkuji, mandlový používám sama, to je u mě v koupelně společně s bambuckým máslem naprosto nepostradatelná věc. 🙂

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s