What I (didn’t) buy for our baby

↓ Scroll down for CZ version. ↓

I went to a baby store when I was in the 8th month for the first time. Most probably it was the last time, too. I was shocked how many products for the tiny creatures are out there! My minimalist & minimum waste self decided to prove myself and the world that 90% of all those things the baby actually doesn’t need.

I haven’t bought anything for our little one until the 7th or 8th month of my pregnancy. We had literally nothing for our baby at home. If you would come to our place before the end of the 7th month, you would never tell that we were expecting a new family member in 2 months (except for a photo from the ultrasound on the fridge). Why? Honestly, it seemed useless and too early at that point to me. However, I had to face a slight pressure and never ending questions from the people around me. They’d be asking me and my fiancée questions such as: Do you have some tiny cute clothes already? or Have you bought a stroller yet? or a more invasive one Show me what you have for the baby!

This is what I wrote into my pregnancy diary in week 27: “I have literally NOTHING and I am not particularly ashamed of it. I still have 13 weeks left. 13 weeks! That’s 3 months. Sue me, consider me a bad mother, but somehow I don’t see any reason why we should be having a baby bed in our bedroom or a stroller in our hallway right now. Yes, I am so looking forward to our little one, but baby shopping is just not a topic for me at the moment. Maybe it’s also this ultra precautious part of me that always thinks of the worst case scenario, which tells me that until the baby is actually out, nothing is 100% sure. I don’t want to imagine this even in my worst nightmare, but let’s face it – there is always a tiny little risk that you might lose the baby. And if that happens, what am I gonna do with cute baby clothes?!”

Let me tell you one thing. Such thinking is completely fine. You are not a bad mother when you don’t have your flat full of tiny clothes since day one of your pregnancy. Not even if you still don’t have them in the 7th month. The moment when you will suddenly want to buy all those tiny cute things and get ready for the new member of your family will come. It’s like a switch in your brain. All of a sudden you will find yourself looking for baby beds and investigating what type of diapers is best. Trust me, I know from my own experience. In my case this switch came around week 30. I’ve done my first baby stuff order, bought first baby clothes and we finally got the baby bed. I consider the fact that my brain fully switched to mother mood this late normal. As the birth approaches, it’s natural for you to start fully feeling the mother instincts, including the need to prepare the nest. Anyway, as I already mentioned many times on social media, now more than ever is the time to listen to your body (and mind).  During pregnancy I can see how smart our body is and I believe that if we listen to it carefully, it will direct us the right way to have a healthy pregnancy and eventually, a healthy baby. The baby shopping issue is just another proof. I know I would be stressed out if I would have to buy all the things when I wasn’t actually feeling like it. And stress is unhealthy, right?! It wouldn’t bring me the joy that it brings to me now. But now that my body has said go for it Tereza, it’s time, I am enjoying it so much and words can’t explain how happy I feel looking at the bed in our room, with the pile of tiny cute clothes next to it. So don’t worry mamitas! There’s time. Sooner or later, your nesting instinct will come.

However, it doesn’t mean that I’m on a shopping spree right now. I try to stay a minimum waste minimalist even when it comes to our baby. It means that I only buy the necessary things and I buy mostly second hand. 

So far, we have bought:

img_6247

 • bed (second hand) + bedding (second hand)
 • baby wrap (second hand)
 • stroller (second hand)
 • bathtub (second hand)
 • clothes (second hand + gifts)
 • cloth diapers (new) + outer diapers (second hand)
 • cloth diaper pail (new)
 • disposable diapers (new)
 • washcloths (new)
 • changing pad (new)
 • swaddle blanket (gift)

Note: You can see what exactly I bought on my IG stories. 

For now, I think that’s all we need. I’m sure that it might change once we have the baby at home, but I would love to keep it this way. We will add some toys of course (I leave that for family and friends) and that’s it. Anyway, we will see how idealist or naive I was soon.


Now, the second-hand vs. new question. I did all the major purchases (bed, stroller, 90% of the clothes) second-hand, because I see no reason why should I buy these things brand new, if it’s something that we will use only temporarily (stroller around 3 years, clothes max. a couple of months!). And vice-versa, since these things are never used more than a couple of years, they are usually in a good condition even if you buy them second hand. If it makes sense to buy second-hand clothes for me, it makes even more sense to buy them for the baby, too. As it has been already washed, it’s free of all the chemicals. If someone doubts the hygiene, trust me that if you wash the things at 60 degrees (if possible) and iron them, they will be basically sterile. As you can see, the only thing that I bought new are cloth diapers (the inner ones, not the outer panties), diapers pail, washcloths and a changing mat – but that was purely from aesthetic reasons, since I didn’t find a second-hand one that I would like. I really don’t like too many teddy bears, elephants and other child motives, I prefer to keep it clean and simple. Some things (actually a lot of them) we got as a gift and those are of course new. So, the overall  baby equipment is a mixture of second hand (70%) and new (30%). Oh! I almost forgot to mention – some clothes, diapers and bedding are actually second hand after me (!), because my dear mum has been storing them during all those years, waiting exactly for this moment to take them out. She’s the real minimum waste queen!

I will update this article (or maybe write a new one) when the baby is born. For now, I hope it’s going to calm all the future mums who still haven’t bought anything and inspire them to do minimalist and sustainable purchases, when their nesting instinct comes.
T. 

CZ version:

MiMimalismus – aneb co jsem (ne)koupila pro naše miminko 

Nedávno jsem se poprvé ocitla v dětském obchodě, byla jsem tehdy v 8.měsíci těhotenství. Myslím, že to bylo poprvé a naposledy. Moje minimalistické a udržitelné já bylo až znechuceno tím, kolik toho pro miminka existuje!  Rozhodla jsem se tedy, že sobě i okolí dokážu, že 90% z těch věcí nový člen domácnosti vůbec nepotřebuje.

Pro naše miminko jsem začala nakupovat až někdy na přelomu 7. a 8. měsíce. Kdybyste ještě ke konci 7. měsíce přišli k nám na návštěvu, nenašli byste tam pro našeho potomka nic. Proč? Co jsi to za matku?! To se jako vůbec netěšíš? Upřímně mi to do té doby přišlo předčasné a zbytečné. Navíc jsem typ člověka, který vždycky myslí na to nejhorší, takže mi hlavou nemálokrát proběhl černý scénář nikdy nenarozeného miminka, vybaveného dětského pokoje, skříně plné rozkošných oblečků a prázdného kočáru. Tlak okolí se nicméně zvětšoval. Máte už oblečení? Ukaž mi něco! nebo Tak co, kde máte kočárek? popřípadě invazivnější Ukažte, co jste už malému koupili!

Hm. Tohle jsem si napsala do mého těhotenského deníčku v 27. týdnu:Pro miminko zatím nemáme NIC a nestydím se za to. Pořád nám zbývá 13 týdnů. 13! To jsou 3 měsíce. Klidně mě odsouděte za to, že jsem špatná matka, ale já prostě momentálně nevidím důvod, proč bychom si chodbu v našem malém bytě měli už teď zablokovat kočárem. Samozřejmě, že se na našeho drobečka těším jak na nic na světě, ale miminkovský nákupní seznam prostě momentálně není na pořadu dne.
Něco vám povím. Takové myšlení je naprosto v pohodě. To, že od prvního dne těhotenství nemáte byt plný oblečků, plínek a hraček, z vás nedělá špatnou nebo divnou matku. Ani pokud v něm stále nic nemáte v 7. měsíci. Ten moment, kdy na vás z ničeho nic přijde touha si výbavu pořídit, přijde. Něco se vám přepne v hlavě a najednou bude vaše historie v Googlu plná plínek, oblečení, postýlek, přebalovacích podložek a nosících šátků a doma se vám to začne pěkně zaplňovat. A vy to všechno budete dělat s obrovskou láskou a každá ta nová malinká věc vás náležitě rozněžní. Věřte mi, vím o čem mluvím. U mě se moje hlava takhle přepla někdy okolo 30. týdne. V 31. týdnu nám přivezli postýlku, kočár a přišel mi balíček prvního oblečení, co jsem koupila z druhé ruky. Dřív nebo později přijde potřeba zahnízdění se přijde na každou ženu. Takže se vykašlete na ostatní a poslouchejte svoje tělo a mysl. 
Je mi jasné, že kdybych měla začít shánět miminkovské věci předtím, než jsem sama skutečně chtěla, bylo by to pro mě stresující a vůbec bych si to neužila. Já si ale hezky počkala, a věřte mi, že teď si každou novou věc, každou plínku i každou mini ponožku, užívám vskutku náležitě. 
To, že si nákupy pro miminko užívám a mám z nich radost nicméně neznamená, že u nás propukla nákupní horečka! Jako správná minimum waste minimalistka i přípravu na miminko pojímám udržitelně a poměrně skromně. Nechci doma žádné zbytečné krámy, které jsou miminku stejně na nic (akorát by se možná hezky vyjímaly na Instagramu). Většinu věcí mám z druhé ruky, protože mi přijde zcela zbytečné kupovat například oblečení, že kterého novorozenec vyroste za pár týdnů, nové.

Tady je seznam věcí, které jsme nakoupili:

img_6247

 • postýlka (z druhé ruky) + ložní prádo a mantinel (z druhé ruky)
 • šátek na nošení (z druhé ruky)
 • kočárek (z druhé ruky)
 • vanička (z druhé ruky)
 • oblečení (z druhé ruky + dárky)
 • látkové plínky (nové) + plenkové kalhotky (z druhé ruky)
 • koš na látkové pleny (nový)
 • jednorázové plínky (nové)
 • žínky a ručníčky (nové)
 • přebalovací podložka (nová)
 • zavinovačka (dárek)

Pozn.: Co konkrétně jsem koupila můžete vidět u mě na IG stories, ve výběru “Baby minimalism.”

Myslím, že nic víc teď nepotřebujeme. Je možné, že budeme muset něco dokoupit, jak se miminko narodí, ale ráda bych to udržela takto. Časem nám samozřejmě přibudou nějaké hračky (nákup nechám rodině a kamarádům), ale toť vše. Uvidíme, jak naivní a idealistická jsem byla. Možná se tomuhle článku jednou zasměju. 

Vraťme se ještě k otázce nové vs. použité. Jak vidíte, většinu věcí jsem koupila z druhé ruky na Vintedu nebo přes Sbazar. Jak jsem již zmínila, miminka a malé děti věci používají krátce, takže takové věci jsou pak hezky zachovalé a alespoň v našem případě vypadají všechny jako nové. Navíc, pokud nakupuji věci v sekáči pro mě samotnou, nevidím důvod, proč bych v něm neměla nakupovat i pro miminko. V případě oblečení a ložního prádla je tu navíc ta výhoda, že díky praní neobsahují žádné chemikálie.  Z druhé ruky mám i plenkové kalhotky a nepřijde mi na tom vůbec nic divného nebo nechutného, jelikož všechny věci si stejně vyperu na 60 stupňů (pokud to materiál umožňuje) a vyžehlím. Jediné, co jsme pořídili nové jsou tedy látkové plínky, ručníky a žínky, koš na pleny a přebalovací podložka. Tu jsem kupovala novou čistě z estetických důvodů, protože v bazarech jsem nenašla žádnou, co by se mi líbila (nemám ráda medvídkové, slonečkové a příliš barevné designy, jsem holt trochu estét). Ostatní věci, které jsou nové, jsme dostali od rodiny a kamarádů darem. Nakonec ještě perlička – část věcí mám použité po mě samotné, jelikož je moje drahá maminka po celé ty roky schovávala. Dostala jsem takhle krásně zachovalé pleny, dupačky, svetříky a ložní prádlo. Moje mamka je prostě minimum waste queen!

Až se miminko narodí, tento článek updatuju, nebo spíš asi napíšu volume 2. Prozatím doufám, že jsem tímto uklidnila všechny budoucí mámy, které stále ještě nic nemají a musí čelit dotěrným dotazům okolí. Hlavně budťe v pohodě. Zahnizďovací instinkt přijde. A až přijde, budu ráda když použijete můj minimalistický seznam jako nákupní inspiraci. 
T. 

Advertisement

One thought on “What I (didn’t) buy for our baby

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s