Pregnancy fashion minimalism

…aka what I (didn’t) buy during pregnancy.

As my belly started growing (around 22nd week), I’ve been having the “I have nothing to wear!” panic attacks from time to time. Sounds familiar to you, pregnant ladies?

It’s not only that your crop tops and regular fitted sweaters and t-shirts just don’t fit anymore, but also the oversized sweaters are not oversized anymore. So, instead of wearing leggings (oh how I love them right now, God bless the person who invented them!) with an oversized jumper you are wearing…leggings with a jumper. Instead of looking stylish and cool you look comfy and slightly neglected.
Your figure changes, so even the dresses that used to be above-the-knee are now too mini. WHAT AM I GONNA WEAR? HELP ME!

Take a deep breath Tereza, you are a minimalist and you know how to shop and dress wisely, right? Yes. I know.
Let’s take a look on my closet. I have precisely:
3 dresses
1 pregnancy jeans
2 leggings
+
3-4 oversized t-shirts and shirts
3-4 oversized sweaters

This means some 5-7 outfits for winter/spring and other 5-7 for spring/summer. That’s not too bad, it means one for each day of the week. If I can change my outfit every day, it’s enough for not going crazy and don’t feel like an ugly duckling.
I figured that you can survive pregnancy only with a few dresses, oversized t-shirts, shirts, jumpers and leggings.
In the beginning, I bought one pair of (second-hand) pregnancy jeans, too, but honestly I don’t really wear them, mostly because I don’t like their super-low cut.
I obviously have much less combinations than when I’m not pregnant. Therefore, it suddenly feels like I have nothing to wear. But thinking about it, having such a limited garderobe is great in a certain sense.
It means:
– less time spent deciding what I’m gonna wear
– less thinking about possible combinations
– less stress
…so, it’s actually quite practical and relaxing!
Last but not least, all the above-mentioned pieces (leggings, oversized tops and dresses) can be also worn when you’re not pregnant, which means that you don’t actually have to buy anything if you already have these in your wardrobe and even if you buy them, they’re going to stay there (hopefully) for a longtime. Sustainable approach to fashion, ladies, remember?

To have a better imagination of my pregnancy garderobe, here’s a selection of my favourite outfits:

As you can see, my outfits changed from well-fitted to comfy, but that’s totally natural and even healthy. I’m not going to make my baby suffer in high rise jeans, God bless the leggings! Nevertheless, being pregnant doesn’t mean that I’m going to suddenly switch to sweatpants all day and stop taking care of myself. I still choose carefully what I’m going to wear. I just have different requirements and less things to choose from, but you know what? That’s totally fine! I’m a happy mamita!

I wish this blog post inspires all the other mums out there and gives them a guidance to not spend a fortune on pregnancy clothes & stay calm.
T.

CZ VERSION:

Těhotenský minimalismus

…aneb co jsem si v těhotenství (ne)koupila.

S tím, jak mi pomalu začalo růst bříško (okolo 22. týdne), začaly narůstat taky záchvaty paniky ve stylu “NEMÁM CO NA SEBE!” Nejenže vám najednou nesedí crop topy, normální trička a svetry, ony i ty oversized svetry a trika najednou nejsou vůbec oversized. Místo legín s oversized svetrem tak na sobě máte…legíny a svetr. Místo toho, abyste vypadaly stylově, vypadáte tak nějak domácky až lehce zanedbaně (co se stylu týče). S narůstajícím břichem se mění vaše figura, takže i šaty, co byly dřív pod kolena, jsou teď příliš mini. CO SI MÁM TEDA OBLÍCT?! POMOC!!!

Zhluboka se nadechni Terezko, jsi přece módní minimalistka a dobře víš, jak nakupovat a oblékat se s rozumem. Podívej se do svého šatníku. Máš tam přesně:
– 3x šaty
– 1x těhotenské džíny
– 2x legíny
– několik oversized košil a triček
– několik oversized svetrů

Pokud počítám správně, znamená to nějakých 5-7 oufitů na zimu/jaru a dalších 5-7 na jaro/léto. To přece není tak zlé, to je na každý den v týdnu jiný outfit! Pokud si na sebe nemusím dávat třikrát týdně to samé, stačí mi to k tomu, abych se nezbláznila a nepřipadala si jako ošklivé zanedbané káčátko (nebo spíš ošklivá zanedbaná těhule).

Zde přikládám malý výběr mých oblíbených kombinací:

Došlo mi, že se těhotenství dá přežít s pár šatami, oversized tričkami, košilemi, svetry a legínami (ó bože, díky za tento vynález!).
Na začátku těhotnství jsem si v rámci paniky koupila v sekáči i jedny těhotenské džíny, ale popravdě je skoro nenosím, nevyhovuje mi ten jejich ultra nízký pas.
Možností mám teď samozřejmě mnohem méně, než jako netěhotná. Proto si taky člověk občas připadá, že prostě nemá co na sebe. Ale když nad tím tak přemýšlím, docházím k závěru, že takhle omezený šatník má spoustu výhod. Pro mě osobně znamená:
– méně času stráveného přemýšlením co si dnes obleču
– méně času stráveného nad vymýšlením možných kombinací
– méně stresu
…takže je to vlastně docela praktické!

V módě jsem přešla ze stylového na pohodlné, což je zcela přirozené, ba dokonce zdravé. Nenechám přece svoje dítě trpět v skinny džínech s vysokým pasem! Nicméně to, že jsem těhotná, neznamená, že teď chodím celé dny v teplákách a přestala jsem se o sebe starat. Pořád si poměrně pečlivě vybírám, co si vezmu na sebe a nad svými outfity přemýšlím. Jen mám teď trochu odlišné požadavky a méně věcí na výběr, ale víte co? Vůbec mi to nevadí! Jsem spokojená mamka! 🙂
Doufám, že tento článek poslouží ostatním budoucím maminkách jako inspirace, jak neutratit majlant za (mnohdy zbytečné) těhotenské oblečení a zůstat při tom krásná a v klidu.

T.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s